Dokumentácia

Používanie rozvrhu na vlastnej doméne

Tento návod vám ukáže, ako vytvoriť pre rozvrh vlastnú webovú adresu (URL). Vaši používatelia potom budú na rozvrh pristupovať cez odkaz, ktorý má podobu napr. www.rozvrh-vasej-spolocnosti.cz. Toto ich môže ubezpečiť o tom, že rozvrh patrí vám, a nemusia vedieť, že softvér v skutočnosti nebeží na vašom serveri.

Nesprávnou zmenou DNS záznamov môže dôjsť ku znefunkčneniu vášho webu a e-mailu. Mnohé z krokov v tomto návode je mimo akúkoľvek kontrolu SuperSaaS. Tieto pokyny poskytujeme iba ako službu a nemôžeme byť nápomocní pri riešení technických problémov, ktoré sa môžu objaviť. Je potrebná určitá technická zdatnosť.

Krok 1: Nasmerujte (sub)doménu na SuperSaaS

Snímka obrazovky GoDaddy
Snímka obrazovky DirectAdmin

Akonáhle máme varovanie za sebou, je už pridanie subdomény, ktorá ukazuje na SuperSaaS, pomerne jednoduché. Hlavnou komplikáciou je, že každý poskytovateľ používa iný softvér, takže je ťažké vytvoriť postup krok za krokom. Najskôr musíte medzi administračnými nástrojmi hostingu, kde máte registrovanú doménu, nájsť sekciu, ktorá sa zvyčajne bude volať „Ovládací panel DNS“ („DNS control panel“) alebo „Editor zónového súboru“ („Zone file editor“). Hore sú dva príklady toho, ako môže vyzerať stránka s administráciou DNS.

Pretože priama úprava DNS môže byť riskantná, niektorí poskytovatelia internetových služieb (ISP) ju nepovoľujú. V takom prípade, alebo ak si na úpravu DNS proste netrúfate, pre vás bude zrejme najlepšie kúpiť si na tento účel ďalšiu doménu. Lacnú doménu je možné zohnať už za niekoľko dolárov ročne, napríklad u registrátorov GoDaddy alebo Gandi. SuperSaaS domény neponúka.

Pokiaľ chcete na doméne používať TLS / SSL, aby ste mohli používať protokol „https“, budete musieť použiť proxy. Najjednoduchšou možnosťou je použiť ako poskytovateľa DNS Cloudflare, pretože ich bezplatný tarif obsahuje proxy s podporou TLS.

V ovládacom paneli DNS musíte pridať tzv. záznam „CNAME“. Pri pridávaní CNAME záznamov sa zadáva alias a cieľová adresa, na ktorú má alias ukazovať. Alias je tá časť, ktorá bude na vašom webe subdoménou; dobrou voľbou je „rozvrh“ alebo „rezervácia“. Ak je vaša doména napríklad vasaspolocnost.sk, potom celé hostiteľské meno môže byť napríklad rozvrh.vasaspolocnost.sk. Alias bude iba rozvrh, pretože časť vasaspolocnost.sk môžete zvyčajne vynechať. Cieľ alebo adresa hostiteľa, na ktoré záznam ukazuje, by mal byť www.supersaas.com.. Pozor na bodku na konci – niektoré DNS nástroje ju vyžadujú, zatiaľ čo iné, napríklad GoDaddy, naopak vyžadujú, aby ste ju nezadali. Najjednoduchší spôsob, ako zistiť, či je bodka na konci vyžadovaná, je pozrieť sa, či ju majú ostatné CNAME záznamy vo vašom DNS.

Nevkladajte celú URL na rozvrh, vložte iba www.supersaas.com, časť /schedule/… vynechajte. Systém SuperSaaS zvyšok URL zistí sám, akonáhle je doména pripojená k vášmu účtu (pozri krok 2). Ak si nie ste úplne istí, nemeňte ostatné nastavenia v ovládacom paneli DNS. Tiež sa vám môže hodiť tento návod od Google, v ktorom sa dozviete, ako vytvárať záznamy CNAME u niektorých známych registrátorov domén.

V nastavení môžete niekedy tiež naraziť na možnosť presmerovanie zo (sub)domény. To ale pravdepodobne nie je to, čo hľadáte, pretože presmerovaním sa v okamihu navštívenia odkazu v adresnom riadku vaša doména prepíše na supersaas.com. Navyše, ak použijete presmerovanie, SuperSaaS nebude môcť kalendár s doménou prepojiť.

Zmeny DNS sa niekedy propagujú pomaly. Po zadaní CNAME záznamu môže trvať niekoľko hodín, niekedy až 24 hodín, než sa zmena prejaví. Po niekoľkých hodinách môžete novú doménu skúsiť zadať do prehliadača. Ak všetko funguje správne, zobrazí sa domovská stránka SuperSaaS. Ak ste už vlastnú doménu pridali do účtu (ako je popísané v ďalšom kroku), potom uvidíte obrazovku, ktorá informuje, že doména ešte musí byť prepojená s vaším účtom. Ďalší krok by ste mali vykonávať len vtedy, ak toto funguje.

Správnosť nastavenia domény môžete tiež skontrolovať, keď otvoríte okno terminálu a napíšete ping rozvrh.vasaspolocnost.sk a potom ping www.supersaas.com. Ak všetko funguje, ako má, mal by byť výstup oboch príkazov rovnaký. Ak prvý ping vypíše IP adresu, ktorá však nie je rovnaká ako IP adresa SuperSaaS, potom ste možno miesto CNAME omylom nastavili presmerovanie.

Krok 2: Prepojenie domény s účtom

Teraz môžete na rozvrh pristupovať tak, že časť www.supersaas.com zmeníte na svoju vlastnú doménu. Potom už je možné doménu spojiť s vaším účtom. Keď spojíte doménu so svojim účtom, získate ďalšie dve výhody. Prvá výhoda je, že sa doména bude používať pre všetky odchádzajúce e-maily, ktoré spomínajú nejakú URL, napr. upomienky. Ďalšia výhoda je, že ak návštevník zadá do prehliadača len doménu, bez časti /schedule/…, systém ho presmeruje na váš rozvrh a nie na domovskú stránku SuperSaaS. K tomu je potrebné mať vytvorený aspoň jeden rozvrh, inak systém nebude vedieť, kam má presmerovávať.

Prepojiť účet s doménou môžete podľa nasledujúceho návodu:

  1. Na ovládacom paneli vyberte Nastavenia vzhľadua prejdite nadol na sekciu Zobrazenie. Nájdete tam odkaz Pokročilé nastavenia. Na stránke Rozšírené nastavenia nájdite sekciu pomenovanú ako Využitie vlastnej domény alebo subdomény.
  2. Na stránke Rozšírené nastavenia zadajte doménové meno, ktoré ste si predtým nastavili.
  3. Keď označíte Potvrďte túto doménu a nastavte ju na váš účet… a kliknite na Uložiť zmeny, systém skontroluje, či doména naozaj ukazuje na SuperSaaS – to aby odkazy v e-mailoch s upomienkami a potvrdeniami boli funkčné. Ďalší dôvod tejto kontroly je, aby na váš rozvrh nemohol nesprávne odkazovať niekto iný.

Na jeden účet môžete nasmerovať viac domén. Ak napríklad chcete, aby fungovala doména www.mojrozvrh.sk i mojrozvrh.sk, potom zadajte iba časť mojrozvrh.sk. Naopak, ak chcete, aby domény rozvrh1.priklad.sk a rozvrh2.priklad.sk smerovali na rôzne účty, potom zadávajte celú doménu. Na jednej vlastnej doméne môžete mať viac rozvrhov. URL adresu rozvrhu nájdete vždy na jeho stránke Dohľad. Ak máte rozvrhov viac a niekto do prehliadača zadá len časť URL s doménou, zobrazí sa mu zoznam vašich rozvrhov.

Výber jazyka, ktorý návštevníci uvidia, sa riadi doménou najvyššej úrovne. Ak teda doména končí na .de, bude rozvrh zobrazený v nemčine. Pokiaľ sa jedná o doménu, pri ktorej sa jazyk určiť nedá, napríklad .com alebo .org, použije sa predvolený jazyk nastavený v Nastavenia vzhľadu. Zobrazenie v konkrétnom jazyku môžete vynútiť pridaním ?lang=xx do URL, kde xx je ISO kód jazyka, napríklad fr pre francúzštinu alebo en pre angličtinu.