Hotel postel

Návod pre nastavenie rezervačného systému SuperSaaS pre ubytovanie

Využite SuperSaaS pre vytvorenie rezervačného systému pre penzión alebo menší hostel

SuperSaaS je rezervačný systém pre všeobecné použitie a tak mu chýbajú niektoré funkcie, ktoré obsahujú špecializované hotelové rezervačné systémy. Avšak hodí sa ako lacné riešenie pre ubytovanie v niekoľkých miestnostiach. Táto stránka ukazuje príklad nastavenia pre penzión, chatu alebo menší hostel. Na konečný výsledok sa môžete pozrieť na demoverziu rezervačného systému. Funkcie ktoré by vás mohli zaujímať:

Príklady rôznych vzhľadov

1 izba 3 izby Available

Krok 0: Ako sa o vás používatelia dozvedia?

Aj keď môžete SuperSaaS používať samotný, pravdepodobne budete potrebovať niekoľko webových stránok, ktoré budú popisovať vaše miestnosti a uvádzať ďalšie informácie. Ak nemáte ešte webovú stránku s popisom izieb hotovú, na internete existuje mnoho služieb, kde si ich môžete sami vytvoriť.

Pri vytváraní rozvrhu rezervácií získate webový odkaz, ktorý bude odkazovať na váš rezervačný systém a bude v tvare "www.supersaas.sk/schedule/vas_pension". Ak vlastníte svoju vlastnú doménu, môžete časť supersaas.sk nahradiť svojou vlastnou. Potom tento odkaz môžete umiestniť na svoje stránky s popisom "zarezervujte tu" alebo "ukázať dostupnosť" Odkaz tiež môžete umiestniť na leták alebo ho uviesť v emaili.

Krok 1: Vytvorenie účtu

Ak ešte nemáte SuperSaaS účet tak kliknite na "Registrovať sa" a vyplňte registračný formulár. Vyberte si taký názov účtu, ktorý dáva zmysel vašim zákazníkom, pretože sa objaví v webovej adrese vášho účtu. Systém vám po odoslaní formulára pošle email s linkom na aktiváciu vášho účtu. Akonáhle kliknete na odkaz v emaili a prihlásite sa, tak sa vám zobrazí stránka s ovládacím panelom.

Krok 2: Vytvorenie rozvrhu

V pravom menu kliknite na "Nový rozvrh", tým sa dostanete k sprievodcovi s nastavením. Sprievodca sa Vás najskôr spýta či chcete "zdrojový" alebo "kapacitný" typ rozvrhu. Pre penzión je najvhodnejšie si vybrať "zdrojový" typ rozvrhu, kde každý z izieb je zdroj. Pre detailný popis rozdielov medzi týmito dvoma typmi kliknite na odkaz "Pomoc" vpravo hore. Zostávajúce otázky v sprievodcovi sú zrozumiteľné bez ďalšieho vysvetľovania. Na poslednej stránke sprievodcu bude zobrazená webová adresa vášho rezervačného systému, ktorú je vhodné si poznamenať.

Krok 3: Nastavenie ďalších volieb

U penziónu alebo chaty budete potrebovať pracovať s rozvrhom rozdeleným po dňoch nie po hodinách a minútach, ktoré sú nastavené ako predvolené. Pre toto nastavenie zvoľte "Nastavenie" pri rozvrhu a potom záložku "Zdroje" a tu nastavte "Zaokrúhliť všetky zadané a zobrazené časy na celé dni" Je tiež vhodné nastaviť minimálnu dĺžku rezervácie na 1 deň. Predvolené nastavenia počíta celé dni ako 24 hodín od polnoci do polnoci. Jednodňové rezervácie teda bude mať začiatok a koniec v jednom dni. Pri nastavení pre ubytovanie je vhodnejšie pracovať s časom príchodu (check-in) a odchodu (check-out) niekedy uprostred dňa. Keď teda zadáte check-in a check-out čas v boxe označenom ("Začiatok obmedzenia") potom sa rezervácia upraví správnym spôsobom. Jednodňová rezervácia tak bude mať svoj začiatok v jednom dni a koniec v druhom.

Krok 4: Nastavenie cien

Ak používate dennú sadzbu tak si v časti "Cena" vyberiete voľbu "Závisí na dátume, dĺžke alebo zdroji". Po uložení kliknite na voľbu "nastaviť ceny" pre definovanie dennej sadzby a sezónnych zliav. Napríklad môžete zvýšiť v júni cenu o 8€ keď definujete pravidlo, ktoré povie "Realizuj túto akciu: Zvýš cenu o 8€ ak je dátum rezervácie medzi 1.6. a 30.6. Alebo môžete zvýšiť cenu na dvojnásobok počas víkendov, keď si navolíte "Realizuj túto akciu: Zvýš cenu o 100% ak deň v týždni je sobota alebo nedeľa." A čo keď je jún a víkend - mal by systém najskôr zvýšiť cenu o 8€ alebo najskôr zvýšiť o 100%? Pomocou ťahania myšou môžete určiť poradie uplatnenia týchto pravidiel.

Pozrite sa aj na ostatné stránky s konfiguráciou, aby ste videli čo ďalšieho môžete nastaviť. Napríklad na stránke "Prístup" môžete nastaviť emailové upomienky a určiť, ktoré informácie musia zákazníci zadať pri rezervácii. Detailné vysvetlenie všetkých volieb pri záložke "Spracovať" nájdete v návode úprava spracovania Ak nechcete použiť rozvrh pre zadávanie rezervácií, ale len pre zobrazenie dostupnosti, potom na záložke "Prístup" vyberte voľbu "Iba vy alebo superuser, ktorému to povolíte, môže vykonať akúkoľvek zmenu v rozvrhu" Detailné vysvetlenie všetkých volieb nájdete v návode nastavenia prístupu k vášmu rozvrhu.

Krok 5: Zmena vzhľadu

Pre penzión sa hodí viac mesačný pohľad na rozvrh ako ten týždenný. Zmeniť to môžete na začiatku stránky "Vzhľad" Ak máte nastavené dni od polnoci do polnoci (opačne ako keď máte nastavený čas check-inu počas dňa) tak je vhodné si nastaviť zobrazenie viditeľných hodín od 00:00 do 24:00 aby boli viditeľné celé bloky s rezerváciami. Rozvrh rezervačného systému môžete prispôsobiť pomocou zmeny farieb a grafiky, aby ladil s vaším vlastným webom.

V rezervačnom systéme sú dve miesta kde môžete zmeniť vzhľad: Po prvé v Nastavenie vzhľadu v pravom menu, ktoré sa aplikuje na všetky rozvrhy na vašom účte a po druhé v nastavení konkrétneho rozvrhu na stránke "Vzhľad". Tu sa zmeny aplikujú len v danom rozvrhu. Detailný popis všetkých možností nastavenia vzhľadu nájdete v návode zmena vzhľadu

Krok 6: Nastavenie otváracích hodín

Ak nemáte otvorené celý týždeň, tak môžete použiť stránku "Otváracie hodiny" na vypnutie dní v ktorých nemáte otvorené. Nastavenie "Otváracej doby" nájdete po kliknutí na stránku "Dohľad" pri rozvrhu. V dňoch kedy máte otvorené je vhodné nastaviť otváracie hodiny od 00:00 do 24:00, čo umožní správne zobrazenie dostupnosti (ak používate 12 hodinové nastavenie tak nastavte od 12:00 do 12:00). V kroku 3 sme nastavili minimálnu dĺžku rezervácie na 24 hodín, takže v dňoch kedy by neboli otváracie doby nastavené od 0:00 do 24:00 tak by systém predpokladal, že tu nie je dostatok priestoru pre rezerváciu.

Pomocou počiatočného a koncového dátumu môžete rezervácie obmedziť na určité obdobie a rovnako ako pri záložke "špeciálne dni", kde môžete vyblokovať dni, kedy izby nie sú dostupné. Ak máte izby rezervované cez iný kanál - napr. cez telefón, je vhodnejšie si tieto rezervácie zadať v rozvrhu ako prostredníctvom špeciálnych dní. To zaistí, že v rozvrhu budú použité zodpovedajúce farby (tj. bude použitá farba "obsadené" namiesto farby "zatvorené")

Krok 7: Vyskúšanie

Keď budete mať všetko nastavené, tak je vhodné vyskúšať rezervačný systém z pohľadu bežného užívateľa (zákazníka). Ak ste prihlásení ako administrátor, tak rozvrh vyzerá trochu inak ako ho vidí bežný užívateľ. Napríklad bežný užívateľ nemôže meniť rezervácie ostatných ľudí, čo vy ako administrátor môžete. Ďalší podstatný rozdiel je, že zmeny vykonané administrátorom negenerujú potvrdzovacie emaily, pretože by sa Vám pri väčšom počte vami realizovaných zmien v rezervačnom systéme zahltila emailová schránka.

Takže najlepší spôsob ako si funkcie systému overiť z pohľadu koncového užívateľa je odhlásiť sa (vpravo hore), prejsť na web adresu vášho rozvrhu a vytvoriť si tu bežný užívateľský účet a prihlásiť sa s ním. Ak máte nainštalovaný ďalší prehliadač, tak tu existuje jednoduchšia cesta ako rýchlo skontrolovať váš web z pohľadu koncového používateľa: Zadajte do neho adresu vášho vlastného rozvrhu, adresu na ktorú budú prichádzať vaši zákazníci, nezamieňajte ju s hlavnou stránkou SuperSaaS. V prípade záujmu nájdete tu vyskúšanie rezervačného systému krátku poznámku s pár ďalšími tipmi.

Krok 8: Zverejnenie

Akonáhle máte všetko nastavené k vašej spokojnosti, tak stačí umiestniť odkaz na rozvrh rezervačného systému na váš web alebo link pošlite vašim užívateľom emailom. Tu integrácia rozvrhu do vášho webu nájdete detailný popis a niekoľko typov. Tiež môžete použiť vašu vlastnú doménu namiesto supersaas.sk, popis nastavení nájdete tu v návode vlastní URL adresa

Ďalšie kroky

Vždy sa môžete k nastaveniam vrátiť a vykonať ďalšie zmeny, väčšina z nich môže byť vykonaná za behu rezervačného systému. Nebojte sa teda experimentovať s rôznym nastavením a zisťovať správanie rozvrhu.


Späť na Zoznam návodov