Tlač

Návod na nastavenie rezervačného systému na prevádzku na vašej doméne

Tento návod popisuje, ako nastaviť rezervačný systém aby fungoval na vašej doméne, teda URL adrese (URL). K rezervačnému systému tak môžete pristupovať tak pomocou odkazu ako www.rezervace-vase-firma.sk alebo rezervace.vase-firma.sk.

Varovanie: Nesprávna zmena DNS záznamov môže potenciálne urobiť váš web aj email nedostupným. Celá rada krokov v tomto návode sú mimo kontroly SuperSaaS; tento návod poskytujeme ako službu naviac, ale nie sme schopní riešiť technické problémy súvisiace s Vami robenými zmenami DNS. Nastavenie vyžaduje určité odborné znalosti z oblasti DNS.

Krok 1: Nasmerovať doménu alebo subdoménu na SuperSaaS

GoDaddy screenshot DirectAdmin screenshot

I cez vyššie uvedené varovanie nie je nasmerovanie subdomény na SuperSaaS zložité. U svojho registrátora vašej domény v jeho administráii len potrebujete nájsť niečo ako "Nastavenie DNS". Napravo vidíte dva príklady nastavenia DNS.

U niektorých registrátorov domén si nemôžete DNS záznamy zmeniť sami, musíte o ne registrátora požiadať. V tomto prípade alebo keď z nejakého dôvodu nechcete alebo nemôžete zmeniť DNS záznamy, tak najlepším riešením je kúpa samostatnej domény pre tieto účely. Lacné domény je možné napríklad získať za menej než osem eur za rok napríklad od Wedos. SuperSaaS domény nepredáva.

V nastavení DNS u vášho registrátora potrebujete pridať tzv. "CNAME" záznam k DNS záznamom. Zadanie CNAME obsahuje zadanie aliasu a koncovej adresy kde má smerovať. Tento alias bude súčasťou subdomény, na ktorej je váš web, alias vo tvare "rezervácia", "rozvrh" či "supersaas" bude zodpovedajúci. Toto nastavenie zariadi, že kompletná adresa subdomény alebo domény bude vo tvare ‘rezervace.vasedomena.cz’, v aliase sa časť "vasedomena.cz" nezadáva. Koncová adresa alebo host musí byť 'www.supersaas.sk.', všimnite si prosím bodky na konci - niektorí registrátori budú vyžadovať ich zadanie, niektorí nie. Najjednoduchšie je zistiť, či ostatné CNAME záznamy bodku na konci majú alebo nie. Do cieľovej adresy nezadávajte celé URL vášho rozvrhu, len zadajte www.supersaas.sk a nie časť s '/schedule/...' (systém bude schopný rozpoznať správnu adresu vášho rozvrhu). Ak neviete presne čo robíte, žiadne iné nastavenie u vášho DNS nemeňte. Pre širšie vysvetlenie sa môžete pozrieť na instrukce pre pridanie CNAME záznamov pre radu populárnych registrátorov od Google.

Niekedy sa tiež môžete stretnúť s možnosťou "presmerovania" domény alebo subdomény. To samozrejme nie je to čo potrebujete, pretože to iba presmeruje návštevníkov na www.supersaas.sk mimo vašej domény.

DNS zmeny sa robia dlho. Po zmene CNAME záznamov budete musieť čakať niekoľko hodín niekedy až 48 hodín než sa zmeny urobia na celom internete. Po uplynutí niekoľkých hodín môžete vyskúšať novú doménu tým, že ju zadáte do prehliadača. Ak všetko bude v poriadku zobrazí sa vám úvodná stránka SuperSaaS. Ak ste ešte nezadali vašu doménu k vášmu SuperSasS účtu (ako je vysvetlené v ďalšom kroku) uvidíte odkaz s tým, že vaša doména nie je k účtu ešte pridaná. Ak vyššie uvedené funguje, tak môžete pokračovať v ďalších krokoch. Overiť, či je doména správne nastavená môžete tiež pomocou okna príkazového riadku na vašom PC napísaním ping rezervácia.vasafirma.sk po odoslaní sa Vám tu objaví ping www.supersaas.com.

Krok 2: Pripojiť vašu doménu k vášmu účtu

Teraz môžete k vášmu rozvrhu pristupovať cez vašu vlastnú doménu nahradením časti 'www.supersaas.sk' vašou vlastnou doménou. Okrem toho môžete pripojiť vašu doménu s vašim účtom, čo vám prinesie ďalšie výhody. Po prvé vaša doména bude využitá pri odosielaní všetkých emailových správ, ktoré obsahujú URL adresu ako pripomienky. Po druhé keď návštevník do prehliadača zadá len vaše doménové meno bez časti '/schedule/...' systém ho automaticky presmeruje na jeho rozvrh miesto na úvodnú stránku SuperSaaS. Toto nastavenie predpokladá, že máte nastavený minimálne jeden rozvrh na vašom SuperSaaS účte, inak systém nemá používateľa kam presmerovať.

Pre pripojenie domény k účtu urobte nasledujúce kroky: Prihláste sa do vášho účtu a choďte na záložku "Pokročilé nastavenia" ktorú nájdete na stránke s hlavným panelom, potom zvoľte "Nastavenie vzhľadu" v pravom menu a časť 'Doménové meno'. Na tejto stránke zadajte vaše doménové meno. Po zaškrtnutí boxu a kliknutí na tlačidlo 'Uložiť'ˇ, systém skontroluje či je zadaná URL adresa správne nastavená a smeruje na SuperSaaS, aby všetky odkazy v emailoch zasielaných uživateľom boli správne. Táto kontrola je rovnako robená, aby niekto nemohol nesprávne odkazovať na Váš rozvrh v rezervačnom systéme.

K jednému účtu môžete nasmerovať viac subdomén. Napríklad ak budete chcieť aby boli funkčné obe varianty ako "www.mojestranky.cz" tak "mojestranky.cz" zadajte len "mojestranky.cz". Ak miesto toho chcete zadať rezervacia1.priklad.sk a rezervacia2.priklad aby zobrazovali dva rôzne účty, tak zadajte názov domény kompletný. Okrem vyššie uvedeného môžete tiež mať viac rozvrhov rezervácií na jednej doméne. Stránka "Dohľad" v administrácii rezervačného systému Vám zobrazí, ktoré URL použiť pre každý z rozvrhov. Ak máte viac rozvrhov a niekto si zadá do prehliadača len doménu (nie celé URL s /schedule/mujrozvrh) ukáže sa mu zoznam Vašich rozvrhov z ktorých si môže vybrať.

Predvolený jazyk stránok, ktoré vidí návštevník sa riadi podľa koncovky domény najvyššieho rádu. T.j. ak doména končí na '.de' zobrazí sa rozvrh v nemčine. Pre prípady, keď nie je možné jazyk určiť ako pri doméne s '*.com' alebo '*.org' sa použije ako predvolený jazyk nastavený v "Nastavenie vzhľadu" Použiť iný jazyk (dostupný v rezervačnom systéme SuperSaaS) použiť tak, že na koniec URL adresy s rozvrhom pridáte '?lang=xx' kde 'xx' znamená kód krajinu podľa ISO.

SuperSaaS favicon

Krok 3: Zmena favicon

Favicon, je taká malá grafika, ktorá sa ukazuje pred URL adresou a v zoznamoch záložiek vo väčšine prehliadačov. Len v Internet Explorer 6 sa favicon neukazuje v riadku s URL adresou, ale len zozname záložiek. Preto, aby návštevník mal pocit, že sa nachádza skutočne na Vašom webe, môžete využiť svoj vlastný favicon. Tento krok je nezávislý na nastavení domény (viď predchádzajúce kroky), takže zmenu môžete favicon urobiť a ponechať si URL vo tvare supersaas.sk.

Nastavenie Vášho vlastného favicon urobíte v druhej časti stránky "Pokoročilé nastavenia" v administrácii rezervačného systému. Tu môžete uviesť akúkoľvek adresu verejne prístupného webu, ale to nie je celkom dobrý nápad, pretože tato adresa sa využíva tiež ako odkaz z Vášho loga v hlavičke (teda ak si ho tam nastavíte).

Favicon nemôže mať formát 'gif' alebo 'jpg', musí špecifický formát určený pre ikony. Pre jeho vytvorenie potrebujete editor ako napríklad Visual Studio. Alebo pre konverziu z formátu do formátu ikony môžete použiť radu internetových služieb zdarma, ktoré môžete nájsť cez Google. Ak ste ešte nikdy s favicon nepracovali, je užitočné si prečítať nasledujúci článok z Wikipédie.


Späť na Zoznam návodov